بیماری برگ درختان قهوه

مقالات 19 آبان 1399 19 آبان 1399


بیماری برگ درختان قهوه، به گفته مقامات کشاورزی ایالت، آفات برگ قهوه، بیماری گیاهی بسیار عفونی است که می تواند محصولات قهوه را از بین ببرد ، برای اولین بار در هاوایی این بیماری کشف شده است.

وزارت کشاورزی هاوایی (HDOA) و دفتر فرماندار دیوید ایژ (David Ige)  این یافته نگران کننده را در این هفته گزارش کرده اند، پس از آنکه برگهایی که یک هفته پیش از یک مزرعه قهوه در یک مزرعه قهوه دیگر در منطقه هایکو در جزیره مائوی ( Maui ) نمایان شد و به HDOA ارسال شد ، علائم این بیماری را نشان داد که باعث نابودی قهوه میشود .

هنوز مشخص نیست که چگونه برگ ها آفت زده به این جزیره رسیده است و ایالت هاوایی استانداردهای سختگیرانه قرنطینه را برای همه گیاهان جدید قهوه حفظ می کند.

نتایج آزمایشات اولیه از دانشگاه هاوایی، کالج کشاورزی گرمسیری و منابع انسانی، قارچ موجود در گیاهان قهوه در منطقه هایکو (Haiku) را شناسایی کردند . مقامات ایالتی گفتند که نمونه ها برای تأیید به خدمات شناسایی ملی وزارت کشاورزی ایالات متحده ارسال شده است.

بیماری برگ درختان قهوه

اولین بار این بیماری در دهه 1860 در آفریقای شرقی و سریلانکا شناسایی شد، بیماری همیلیا واستاتریکس (Hemileia Vastatrix ) که باعث ایجاد آفت زدگی برگ یا “لا رویا” در اسپانیایی می شود، از آن زمان در سراسر جهان، راه خود را در صنعت قهوه سازی باز کرده است. قارچ ها به سرعت گسترش می یابند و این آفات برگ توانایی از بین بردن کل محصولات قهوه را دارند.

کشاورزان قهوه در مناطقی از جهان که قهوه رشد میکند مانند آمریکای جنوبی ، آمریکای مرکزی و مکزیک هنوز درگیر اپیدمی ویرانگر آفت زدگی برگ هستند که از سال 2012 به سرعت در حال گسترش است.

فیلیس شیمابوکوورو گایزر (Phyllis Shimabukuro-Geiser) ، رئیس HDOA ، در اعلامیه ای از کشف مائوی (Maui) در ظهر دوشنبه گفت: “در حال حاضر مشخص نیست که این آفت زدگی چگونه به گیاهان قهوه در مائوی ( Maui ) رسیده است یا چه مدت آنجا بوده است.” “ما از کمک آژانسهای مختلفی که در تعیین میزان این بیماری و چگونگی ورود این آفت زدگی به برگ های قهوه در ایالت کمک می کنند ، قدردانی می کنیم.”

مقامات ایالت متحده از کشاورزان قهوه می خواهند که مراقب علائم آفت زدگی برگ ها از جمله تکه های زرد کوچک که روی برگ ها ایجاد می شود، باشند و در صورت مشاهده با آنها تماس بگیرند.

HDOA اظهار داشت: “در حالی که قارچ کشهایی وجود دارد که می توانند برای کنترل قارچ استفاده شوند، اما یکی از عوامل کلیدی در هر برنامه کنترل آفات، اقدامات بهداشتی مناسب است.” “هرس و آموزش منظم درخت قهوه به جلوگیری از محصول بیش از حد و حفظ یک مزرعه سالم کمک می کند. این روش ها به بهبود گردش هوا و همچنین سایبان درختان کمک می کند تا پوشش سم قارچ کش مناسب فراهم شود. کنترل علف های هرز یک عامل مهم است زیرا مواد مغذی حیاتی درخت را پایین نگه می دارد و در نتیجه  آفت زدگی برگ را افزایش میدهد.

HDOA از شهروندان در هر جزیره می خواهد که مشاهده موارد احتمالی را به شعبه کنترل آفات گیاهان به شماره 9525-973(808)  گزارش دهند.

منبع : dailycoffeenews.com

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر