تاریخچه قهوه عربی

مقالات 20 آذر 1399 20 آذر 1399


تاریخچه قهوه عربی ، قهوه عربی (یا به قول بعضی ها قهوه ترکی) در دنیای عرب چیزی فراتر از نوشیدنی است. این قهوه یک سبک زندگی است. سبک زندگی عرب ها تقریبا به گونه ای است که مصرف قهوه آنها نسبت به سایر کشورها بیشتر است . (و ما در بسیاری از آنها بوده ایم)

اگر بخواهیم دنیای پیشرفته را کنار بگذاریم. شما باید قهوه های باکلاس و فانتزی را به طور کلی کنار بگذارید .اما شما از روشهای مختلف در فرهنگهای قهوه هم برای انجام کار خود میتوانید استفاده کنید. دنیا عرب هم قهوه دارد، اما مسلماً خیلی متفاوت است نسبت به بیشتر مناطق دیگر جهان . و از آنجایی که قهوه از جایی در همان حوالی منشا گرفته است (بسته به منابع مختلف از اتیوپی یا یمن ) آنها کمی در این قضیه اختیار دارند .

قهوه عربی (قهوة عربية، qahwah 3arabiyya ، یا بیشتر اوقات فقط قهوه ، که اغلب ‘ahweh تلفظ می شود) قهوه ای است که در سراسر جهان عرب و سایر کشورهای خاورمیانه، از جمله ترکیه، ایران و مناطقی از شمال آفریقا، نوشیده می شود.

به عنوان سوال متداول در مورد قهوه عربی، قهوه عربی چیست، از کجا می توان آن را تهیه کرد و چگونه می توان آن را نوشید ؟

قهوه عربی چیست ؟

دو نوع قهوه عربی وجود دارد. موردی که ما بیشتر با آن آشنا هستیم، نوعی قهوه در شام است. اما یک نوع متفاوت آن، در شبه جزیره وجود دارد که دانه های قهوه برشته شده آنها بسیار سبک تر و از ادویه جات ترش تری ساخته شده است .

قهوه عربی قهوه ای است به سبک عربی. حتی در کشورهای عرب، مانند مصر، گاهی اوقات “قهوه ترک” نامیده می شود. بستگی به این دارد که به چه زبانی صحبت می کنید و به چه کسی می گویید. اگر به زبان عربی قهوه خود را سفارش می دهید، فقط آن را صدا می کنید … ahweh .

تعریف دقیق قهوه عربی مبهم است، اما قطعاً شامل توضیحات زیر میباشد :

 • قهوه ریز آسیاب شده
 • در یک قهوه جوش کوچک (نامهای مختلفی دارد، در مصر به او کاناکا میگویند) استفاده میکنید.
 • هنگام سرو کردن هنوز دانه های قهوه در فنجان کوچک هستند، حدود 3 اونس (90 میلی لیتر) .

جدا از آن، بسیاری از چیزها می توانند تغییر کنند. دیدگاه های مردم در مورد قهوه عربی یا ترکی بسیار قوی است، اما دیدگاه های هر فردی متفاوت است.

در این بخش مواردی وجود دارد که برای درست کردن قهوه عربی بسیار مهم است:

 • منشا دانه ها : منشا دانه های قهوه برای درست کردن قهوه عربی اهمیتی ندارد. شما می توانید از یک قهوه ای که در اتیوپی رشد کرده است استفاده کنید، یا ترکیب قهوه اندونزیایی از Arabica و Robusta یا هر چیز دیگری.
 • درجه برشته کاری : درجه برشته کاری در قهوه عربی نیز اهمیتی ندارد. اگرچه بر حسب منطقه متفاوت است . این می تواند روشن برشت، میان برشت و یا تیره برشت باشد (به شرطی که یک برشته کاری کاملاً توسعه یافته باشد). من شنیده ام که مردم ادعا می کنند باید درجه برشته کاری، روشن برشت باشد، اما اینطور نیست.
 • شکر: قهوه عربی لازم نیست شیرینی خاصی داشته باشد. می توان آن را کمی شیرین (mazbuuTa) یا بدون هیچ شیرین کننده ای (saaDa) سرو کرد. هیچکدام اجباری نیستند. بیشتر افرادی که می شناسم دوست دارند قهوه خود را کمی شیرین کنند .
 • ادویه جات: سرانجام، برخی تصور می کنند که قهوه عربی دارای طعم دهنده هایی مثل هل یا ادویه های دیگری است. درست نیست. این قهوه را میتوان هم طعم دار هم بدون طعم و ادویه سرو کرد، معمولاً با ادویه هل طعم دار میشود (همراه قهوه).

با کمک از این موارد، متوجه میشوید که دو نوع مشخص قهوه عربی، از منطقه شبه جزیره و از شام گرفته میشود .

قهوه عربی در شبه جزیره رنگی “شفاف، درست مانند سوپ”دارد :

 تاریخچه قهوه عربی

قهوه در منطقه شبه جزیره (عربستان سعودی، یمن، عراق و امارات) به صورت روشن برشت درست می شود .

اغلب با هل، زعفران (که به آن رنگ طلایی می دهد)، میخک و دارچین طعم دار می شود. قهوه عربی شام معمولاً فقط با هل طعم دار می شود (و این طعم دار کردن قهوه در شام کاملا سلیقه ای است).

این قهوه یا در دلله (دله) یا در کاناکا سروریخته می شود و به طور مشابه در فنجان های کوچک قهوه سرو می شود. اغلب قهوه را همراه با خرما یا شیرینی میل میکنند .

قهوه عربی شامی “تیره و تلخ” :

 

قهوه عربی تهیه شده در شام (سوریه، اردن، فلسطین و لبنان) غالبا قهوه های این منطقه به صورت تیره برشت درست می شوند، همانطور که در تصویر می بینید. این قهوه بیشتر شبیه قهوه ترک است.

برخلاف قهوه عربی شبه جزیره، قهوه عربی در شام فقط با هل طعم دار شده است  و به هیچ وجه نباید ادویه و طعم دهنده های دیگر به آن اضافه کرد .

قهوه عربی از کجا آمده است ؟

کلمه “قهوه” خود ریشه عربی دارد. کلمه “قهوه” از طریق koffie هلندی وارد زبان انگلیسی شده است، از kahve ترکی عثمانی الهام گرفته شده این کلمه، و در زبان عربی به قهوه (qahwah) گفته میشود.

در بیشتر کشورهای عربی، qahweh تلفظ می شود، با حرف qaff (ق) تلفظ می شود. در ایران ، qahveh تلفظ می شود. مصرها قهوه را، “awheh” تلفظ می کنند در جنوب مصر، gahweh تلفظ می شود.

این همه نوشیدنی وجود دارد . اما هرکدام متفاوت هستند، بیشتر در ساخت مواد باهم تفاوت دارند .

طبق یک داستان ساختگی (اما سرگرم کننده)، قهوه در یمن حدود هزار سال پیش کشف شد. ظاهراً یک دامدار بز به نام علی مشاهده کرد که بزها بعد از خوردن میوه های بوته، انرژی بیشتری پیدا کردند. او خودش هم امتحان کرد و همان اثرات را مشاهده کرد. علی آن را به صومعه محلی برد و از آن برای بیدار نگه داشتن خود در طی مدت طولانی مراقبه استفاده کرد، اما راهبان محلی آن را محکوم  کردند بخاطر اینکه فکر میکردند که این میوه یک مواد مخدر است و میوه ها را روی آتش انداختند. وقتی برشته شدن بوی فوق العاده ای به مشامشان رسید، بنابراین آنها فکر می کردند که شاید فرصتی دیگر به آن بدهند.

قهوه عربی چه تفاوتی با قهوه ترک دارد؟

قهوه عربی و ترکی بسیار شبیه به هم هستند. قهوه های عربی و ترکی به رنگ سیاه هستند که با قهوه های ریز آسیای شده تهیه می شوند، تفاوت اصلی آنها در این است که قهوه ترک معمولاً هل ندارد.

قهوه عربی معمولاً حاوی هل و یا ادویه های دیگر است .

در قهوه عربی و قهوه ترکی می توانید شیرین کننده به نوشیدنی خود اضافه کنید، و مهم نیست دانه های قهوه متعلق به چه سرزمینی باشد و قهوه در چه درجه هایی برشته کاری ( تیره برشت، روشن برشت، میان برشت) شده باشند.

آیا قهوه عربی از دانه های عربیکا درست شده است؟

قهوه عربی لزوماً کاملاً از دانه های عربیکا ساخته نمی شود، اما معمولاً چنین است. این تا حدودی فقط جغرافیایی است (جای تعجب نیست که دانه قهوه عربیکا در اصل از این منطقه گرفته شده است) و تا حدودی عرضه در بازار (بیشتر دانه های قهوه مورد معامله در بازارهای آزاد، عربیکا هستند).

اکثر قهوه های ترکی و عربی در فروشگاه ها از قهوه هایی با منشا ناشناخته شده تهیه می شوند. با این حال ، من می دانم که برخی از قهوه های عربی از ترکیبی Arabica و Robusta درست شده اند، مانند اکثر قهوه های فوری یا در فروشگاه ها، برای خوردن کافئین اضافی دانه قهوه روبوستا به آن اضافه میکنند .

قهوه روبوستا بیشتر در جنوب شرقی آسیا پرورش می یابد. این قهوه معمولا به آن اندازه خوشمزه نیست، حدود دو برابر کافئین در هر گرم دارد و بسیار ارزان تر است. بنابراین، اغلب با قهوه های ارزان تر، از جمله قهوه فوری درجه یک، ترکیب می شود.

در هر زمان، می توانید به یک فروشگاه قهوه رده بالا در مصر مانند شاهین بروید و یک دانه قهوه با کیفیت و اصل تهیه کنید مانند دانه های قهوه کلمبیایی یا برزیلی .

دانه های قهوه عربی (یا قهوه آسیاب شده) را از کجا می توانید خریداری کنید؟

راحت ترین گزینه برای اکثر مردم خرید آنلاین قهوه عربی است. خوشبختانه فروشگاه آنلاین آمازون گزینه های بسیار خوبی دارد. و همچنین می توانید قهوه عربی را در فروشگاه های زنجیره ای (معروف به “سوپرمارکت”) یا از خرده فروشی های قهوه خریداری کنید.

در فروشگاه های کوچک فقط دو نوع قهوه عربی وجود دارد: با هل (حبهان یا Habbahaen در مصر ؛ هال یا hael در جای دیگر جهان عرب زبان) ، یا بدون هل.

فروشگاه های کمی بزرگتر چند مارک تجاری ارائه می دهند ، به علاوه انواع برشته کاری را نیز ارائه می دهند.

ترین قهوه عربی که خریداری کردیم مربوط به یک فروشگاه آنلاین بسیار بزرگ بوده است که کافه ها (و همچنین خرده فروشی) قهوه خود را از آنجا تهیه می کرند به نام قهوه شاهین. آن را در Google Maps جستجو کنید و چند مکان را در اطراف قاهره پیدا خواهید کرد. هزینه خرید قهوه در قهوه شاهین بسیار مناسب است .

 

برای تهیه قهوه عربی به چه تجهیزاتی نیاز دارید ؟

برای تهیه قهوه عربی به چهار مورد نیاز دارید : 

 • ک اجاق گاز یا یک آتش
 • آسیاب (چرخ دستی اغلب استفاده می شود برای آسیاب کردن دانه های قهوه ، اما به دلیل ریز خرد کردن ، طاقت فرسا و زمانبر است).
 • قابلمه یا قهوه جوشی برای دم  کردن قهوه ، و
 • فنجان های پذیرایی

طبق  گفته یک باریستا حرفه ای و معروف، برای تهیه بهترین قهوه عربی، “آسیاب کردن دانه های قهوه باید هنگامیکه میخواهید قهوه را دم کنید انجام شود ” این امر بسیار ضروری است.

اکثریت قهوه های عربی به صورت آسیاب شده فروخته می شود. اما اگر بتوانید مقداری دانه قهوه تازه خریداری کنید، میتوانید طعم واقعی قهوه عربی را تجربه کنید !

اگر می خواهید از چرخ دستی استفاده کنید برای آسیاب کردن، آماده باشید تا پنج دقیقه به اندازه یک وعده  قهوه را ریز آسیاب کنید . اما مهمانان شما، از شما قدردانی خواهندکرد !

قابلمه دم آوری قهوه (قهوه جوش) : 

 قهوه جوش ها در اشکال مختلف در خاورمیانه و شمال آفریقا وجود دارد.

متداول ترین نوع آن، یک قابلمه (قهوه جوش) یک یا دو نفره با اجاق گاز کوچک است. در مصر، این قابلمه به عنوان کاناکا شناخته می شود.

یک کاناکای یک نفره می تواند بسیار کوچک باشد. شاید به طور متوسط 60 تا 90 میلی لیتر (2-3 اونس) قهوه در آن تهیه شود .

قهوه در کشورهای حوزه خلیج فارس و عربی در دلله (دله) دم شده و سرو می شود. این قهوه جوشها اغلب با دستگیره، و تزئینات بیشتری هستند.

فنجان های پذیرایی :

قهوه عربی یا ترکی به طور سنتی در فنجان های کوچکی سرو می شود که به فینجاان(finjaan) یا فناژین (fanajiin) به صورت جمع معروف است. در مصر، به این فنجان ها “fingaan یا fanagiin ” می گویند .

چگونه قهوه عربی درست می کنید؟

از دنیای نوشیدنی های اسپرسو که کاملاً به صورت علمی تهیه شده اند یا دم آوری قهوه به روش pour-overs ، بسیار عجیب بود که هیچ کس نمی توانست به من بگوید دقیقاً چگونه قهوه عربی یا ترکی را با مقادیر اندازه گیری شده درست کنم.

 لازم نیست زیاد در مورد دما یا چیزهای دیگر نگران باشید. مهمترین متغیر کیفیت و طراوت قهوه اصلی است.

این مقدار سازگار است :

 • برای یک وعده (حدود یک قاشق) قهوه را در داخل کاناکا بریزید (یک نوشیدنی کوچک حدود 60 میلی لیتری به شما میدهد) .
 • آب را هم به قهوه آسیاب شده خود اضافه کنید تا حدی که پر شود (حدود 90 میلی لیتر). آب می تواند از قبل گرم شده باشد، اما جوشانده نشده باشد، بنابراین پودر قهوه با آب به طور مساوی مخلوط می شود.
 • کاناکا را روی حرارت قرار دهید و روی حرارت ملایم اجازه دهید بجوشد .
 • مراقب باشید که در قسمت بالای کاناکا کفی (خامه ای) جمع می شوند. قهوه شما آماده است .
 • نگذارید قهوه شما جوش بیاید. این قضیه قهوه شما را خراب میکند .

چه زمانی مردم قهوه عربی می نوشند ؟

قهوه عربی در مصر و خاورمیانه بیشتر از جاهای دیگر باب شده است . قهوه در غرب با الکل ترکیب می شود. اگر کسی به مهمانی برود، در واقع تنها چیزی که برای شما سرو می کنند قهوه (یا چای) است.

“قهوه” یا “چای” به همان اندازه که در سایر نقاط جهان مرسوم است. خانواده ها آن را به روش های مختلف درست و سرو میکنند . اگر مهمان چای را به قهوه ترجیح دهد، به نظر او احترام میگذارند. بالاخره افراد مصر بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند !

برخلاف کشورهای غربی که مردم غالباً قهوه را در شب میل نمیکنند . در کشورهای عربی قهوه عربی را تا اواخر شب حتی در ساعات اولیه صبح می نوشند.

شاید مردم با کافئین سازگار شده اند، شاید به همین دلیل است و چگونه مردم در مصر با تحریک کافئین و نیکوتین خیلی دیر میخوابند . (الکل در کشورهای عربی به اندازه قهوه و دخانیات به عنوان روان کننده اجتماعی محبوب نیست.)

مردم صبح ها قهوه می نوشند، اما این یک تفاوت با مراسم صبحگاهی قهوه در غرب دارد. به عنوان مثال، مردم به من چیزهایی مانند “من صبحها وحشتناک نیستم تا وقتی که قهوه ام را بخورم” یا “اما اول قهوه” منظور من این نیست که مردم عرب از نوشیدن قهوه در صبح  لذت نمی برند. فقط به اندازه فرهنگ غرب به آن شدت نیست.

افرادی که در شهر قاهره به طور بسیار زیادی قهوه می نوشند، احتمالاً مانند سبک زندگی اروپایی ها در خانه و دفتر کار خود، از دستگاه قهوه ساز اتوماتیک استفاده میکنند.

شما در کجا میتوانید قهوه عربی میل کنید ؟

شما جدا از خانه خود، میتوانید قهوه عربی را در یک کافه سنتی بنوشید .

ahweh یک کافه سنتی است که در آن افراد زیادی، که معمولاً فقط مردان هستند. سه کار انجام می دهند: نوشیدن قهوه ، سیگار کشیدن و گپ زدن.

چند سطح از این کافه ها وجود دارد: پاتوق های محلی و کافه های خارجی، و کافه هایی که به سبک مد روز هستند .

کافه ها :    

همچنین می توانید در کافه های مرکز شهرهای بزرگ قهوه ترک میل کنید.

این مکان ها معمولاً به عنوان “کافه” شناخته می شوند. آنها همچنین منو غذا، به علاوه کاپوچینو و سایر نوشیدنی ها را سرو می کنند.

منبع : discoverdiscomfort.com

 

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر