تفاوت بین قهوه و اسپرسو چیست؟

مقالات 16 آذر 1399 16 آذر 1399


تفاوت بین قهوه و اسپرسو چیست؟ برخی از سوالات راجب قهوه ممکن است برای شما خجالت آور باشد که بپرسید بله، شما یکی از علاقمندان به قهوه هستید، اما ممکن است شما یک اصطلاحی از قهوه را قبل از درک کامل معنی در پشت آن یاد گرفته باشید.  هیچ عیبی ندارد . ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم در مورد قهوه هیچ سوال خجالت آوری وجود ندارد .

بنابراین میریم سراغ سوالات :

تفاوت قهوه و اسپرسو  در چیست ؟

صبر کنید، قهوه اسپرسو نیست؟

بله، زیرا قهوه مایعی است که از دانه های قهوه خارج می شوند و ماده آماده ای نیست . می توانید از طریق تهیه  دانه های مخصوص قهوه روبوستا یا عربیکا، یک فنجان اسپرسو خوب تهیه کنید .

به همه روشهای مختلف تهیه قهوه فکر کنید. قهوه در فرنچ پرس ، قهوه در قهوه سازهای دستی مثل pour over  ، قهوه در موکاپات و غیره . بنابراین اسپرسو، قهوه است ولی هر قهوه ای اسپرسو نیست .

اسپرسو یک دانه قهوه متفاوت نیست، اگرچه ممکن است رستوران ها و کافی شاپ ها فرآیند ویژه ای برای دانه هایی که قرار است اسپرسو شوند، داشته باشند. در حقیقت، ممکن است رستوران ها و کافی شاپ ها ترجیح دهند از دانه قهوه روبوستا با کیفیت بالا استفاده کنند تا یک کافئین اضافی ای به نوشیدنی خود بدهند .

تفاوت بزرگ بین قهوه و اسپرسو ؟

وقتی صحبت از اسپرسو می شود، تهیه اسپرسو چیزی است که واقعاً آن را متمایز می کند.

روش های دیگر دم آوری قهوه بسیار زمان بر است، زیرا آنها به فیلتر هایی احتیاج دارند که درون مخزنی وجود دارند که باید آنها را با آب گرم بشویم و همچنین وقتی با آب گرم شسته میشوند مخزن هم گرم میشود . این به معنای است که چند دقیقه بین شما و یک فنجان قهوه تازه دم وجود دارد .

دستگاه های اسپرسو به این صورت کار میکند که از طریق دانه های قهوه ریز آسیاب شده، فشار آب نزدیک به جوش را به سمت دانه های قهوه پرتاب میکند. این روش در کمتر از سی ثانیه یک قهوه پیچیده( به قهوه ای که دارای لایه های متعددی از عطر و طعم است گفته میشود)، معطر و آماده شده به شما تحویل می دهد.

البته، شما به چنین دستگاه هایی نیازی ندارید. این دستگاه فقط آماده سازی را آسان تر و دقیق تر می کند. بنابراین هیچ چیز مانع یادگیری شما نمی شود .

چگونه اسپرسو را بدون دستگاه اسپرسوساز درست کنیم. فقط به یاد داشته باشید اینکار به معنای کار اضافی برای شماست !

فشار :

اهرم دستگاه اسپرسوساز، کلید جادویی است در تهیه قهوه خالص . فشار فقط اساس دم کردن سریع نیست ،همچنین به ایجاد کرم و پخش روغنهای غنی در قهوه کمک می کند.

قهوه برای هدایت آب تصفیه شده از طریق مخزن برای درست کردن یک فنجان قهوه، به جاذبه متکی است.

اگر از موکاپات یا حتی فرنچ پرس استفاده می کنید، هنگامی که مقدار فشار را اندازه گیری می کنید، فشار وارد شده به آب و قهوه بسیار ناچیز است .

بسیاری از دستگاه های اسپرسو به طور پیش فرض 9 بار دارند که تقریباً معادل 130 پوند بر اینچ مربع (psi) است. برای در نظر گرفتن این رقم، باید تقریباً 300 فوت در اعماق اقیانوس شیرجه بزنید تا فشار اسپرسو بهینه را تجربه کنید.

این یک فشار است و توضیح می دهیم که چرا اسپرسو خیلی سریع دم می شود .

اندازه دانه های قهوه آسیاب شده برای تهیه اسپرسو :

بعد از فشار، اندازه قهوه از اهمیت بیشتری برخوردار است. ما به طور كلی هنگام تهیه قهوه خود با یك قهوه فیلتری (دم آوری چکه ای ) یا قهوه جوش، دانه های قهوه تازه و متوسط آسیاب شده را توصیه می كنیم.

در طی دم کردن یک فنجان قهوه با قاعده و اصول، میزان آسیای شدن دانه های قهوه اگر درشت باشند طعم های لذیذ قهوه کامل خارج نمیشود و ذرات قهوه به خوبی در آب حل نمیشود. و همچنین اگر دانه قهوه بیش از حد آسیای شود باعث تلخ شدن قهوه می شود .

اما اسپرسو متفاوت است . خصوصیات کیک قهوه ( coffee cake ) که به آن بستر قهوه نیز می گویند . که مشخص میکند چه مقدار اسپرسو میتواند به خوبی استخراج شود . قهوه آسیای شده با دانه های کوچکتر سطح بیشتری از دانه های قهوه را در معرض آب قرار می دهد. این به معنای دم کردن کارآمدتر از طریق فرآیند کوتاهتر است.

البته، دانه های قهوه ای که خیلی خوب هستند میتوانند باعث بشوند که دم کردن آهسته یا اینکه کلا مسدود شود . به این دلیل است که بستر قهوه هنگامیکه با آب در تماس باشد حجم آن کم میشود و همچنین فشار و کربوهیدرات های حل نشدنی که بر پایه شکر در هنگام برشته کاری ایجاد میشوند .

بنابراین هنگام تهیه اسپرسو تعادل خوبی بین دانه های آسیای شده کوچک و متوسط وجود دارد .

تفاوت بین قهوه و اسپرسو چیست؟

آناتومی یک شات اسپرسو :

اگر شما ایتالیایی هستید یا زمانی در یک بار اسپرسو میل کردید (بله ، آنها وجود دارند!) ، می دانید که یک شات اسپرسو به چه صورت است.

به طور مرسوم، این نوشیدنی تیره در یک فنجان چینی ساده و کوچک که به سختی میتواند 50 میلی لیتر (حدود 1.6 اونس) جا بدهد سرو میشود . با تهیه مناسب اسپرسو، روی آن یک لایه ضخیم کرم قهوه ای رنگ ظاهر میشود، که بسیار با ارزش و مهم  است .

کرم :

این کرم لذت بخش، شاخص اولیه بصری یک اسپرسو است که به خوبی استخراج شده است. هنگامی که آب تحت فشار وارد بستر قهوه می شود، واکنش های مختلفی اتفاق می افتد:

 • روغن های قهوه با ظرافت بیشتری با آب گرم ترکیب می شوند.
 • قرار گرفتن در معرض فشار باعث دفع عصاره دانه قهوه می شود، به این معنی که دی اکسید کربن به دام افتاده و از فرآیند برشته شدن فرار می کند.
 • یون های بی کربنات موجود در آب در اثر قرار گرفتن ناگهانی فشار در معرض و تغییر pH بستر قهوه، یک واکنش شیمیایی ایجاد می کنند .
 • تغییر ناگهانی از یک محیط فشار بالا (دستگاه) به یک محیط کم فشار (فنجان) باعث می شود دی اکسید کربن از دیواره های سلول اسپرسو عبور کند و حباب ایجاد میشود .

همه این نیروها گرد هم می آیند و لایه بالایی شات اسپرسو (کرم) را ایجاد می کنند. به طور کلی، کرم می تواند حدود 40 دقیقه در فنجان شما باقی بماند . با این فرض که شات شما اینقدر زمان ببرد . از این گذشته، اسپرسو برای بیان ایتالیایی ها است، همچنین اسپرسو در مدت زمان کوتاهی آماده میشود تا شما در اسرع وقت آن را بنوشید .

اسپرسو :

وقتی به طور صحیح اسپرسو شما دم کشیده شود، اسپرسوی واقعی در زیر کرم، طعم منحصر به فرد، غنی، و در دهان شما طعم مخملی مانندی ایجاد میکند و رایحه معطر خواهد داشت. قرار گرفتن در مدت زمان کوتاهتر در معرض آب، اسید کمتری نسبت به سایر روشهای دارد. در حالی که 60 تا 70 درصد کافئین موجود در فنجان قهوه شما را همچنان حفظ می کند.

بنابراین اگرچه اسپرسو فقط 30 ثانیه طول می کشد، اما باز هم مقدار قابل توجهی کافئین تأمین می کند. این فرآیند همچنین روغن های فرار و معطر قهوه را که در فنجان قهوه معمولی خود پیدا نخواهید کرد، حفظ می کند.

آیا اسپرسو برای شما بد است؟

به طور مختصر، نه. اسپرسو ، مانند قهوه تلخ است، در واقع مزایای سلامتی آن بسیار بیشتر از مضرات آن است. در سطح کاملاً ابتدایی، اسپرسو دارای آنتی اکسیدان زیاد و کالری کمی است که فواید بسیار واضحی را به همراه دارد.

بعلاوه، اثبات شده است که اسپرسو حافظه، تمرکز و خلق و خوی را در طولانی مدت بهبود می بخشد. مطالعات همچنین حاکی از آن است که اسپرسو می تواند خطر سکته مغزی و دیابت نوع 2 را کاهش دهد. علاوه بر این، برخی از افراد در واقع از اسپرسو برای افزایش عملکرد تمرین خود استفاده می کنند. بنابراین می توان به راحتی گفت که این نوشیدنی سلامتی مردم را به خطر نمی اندازد و برعکس بسیار مفید است .

با این حال، یکی از بزرگترین و بارزترین مزایای اسپرسو در واقع بزرگترین نقطه ضعف آن است: کافئین. در حالی که کافئین مسئول افزایش انرژی مورد توجه بدن شما است، اما در واقع مقدار مجاز نوشیدن اسپرسو شما محدود است.

چقدر کافئین در یک شات اسپرسو وجود دارد ؟

در حالی که فقط یک تا دو شات از اسپرسو را در روز بنوشید بر سلامت اکثر مردم تأثیر جدی نخواهد گذاشت، اما ممکن است مقدار زیادی از آن باعث شود سلامت شما در خطر بی افتد . شناخته شده است که کافئین باعث بی خوابی می شود و علائم اضطراب را افزایش می دهد. علاوه بر این ، کافئین بیش از حد می تواند منجر به فشار خون شود.

از طرف دیگر کاملا واضح است، اسپرسو در واقع فقط 60 میلی گرم کافئین در هر بار نوشیدن دارد که کمتر از 1/4 درصد توصیه شده برای دریافت کافئین روزانه است. آن را با 95 میلی گرم در هر 8 اونس قهوه مقایسه کنید (بیشتر افراد 12 اونس می نوشند).

بنابراین در حالی که 5تا7 فنجان اسپرسو ممکن است قلب شما را داغون کند، اما مصرف اسپرسو با مقدار مشخص ومعین از آسیب رساندن به شما کمک خواهد کرد. با این حال، مثل همیشه، باید توجه داشته باشید که بدن شما در برابر موادی مانند کافئین چه واکنشی نشان می دهد و بر این اساس آن را مصرف یا خودداری  کنید.

چگونه اسپرسو را بنوشیم ؟

بیایید با سفارش اسپرسو شروع کنیم. اگر میخواهید از کافی شاپ اسپرسو سفارش دهید، به احتمال زیاد به طور پیش فرض از شما پرسیده میشود یک شات (سینگل) یا دو شات (دابل) تهیه می شودرا می خواهید. اگر تا امروز اولین تجربه قهوه نوشیدنتان است، یک شات را سفارش دهید و نوش جان کنید .

صرف نظر از اینکه به دنبال چه چیزی می روید، اسپرسوی شما باید در یک فنجان سرامیک تمیز سرو شود . همچنین، احتمالاً با آب سرو می شود. در غیر این صورت، بهتر است مقداری تهیه کنید. هدف از نوشیدن آب این است که تنها ماده ای که توانایی پاکسازی این پرزها را دارد فقط و فقط آب است. نوشیدن آب سبب می شود تا ته مانده های طعمی موادی که قبلا میل کردید پاکسازی شود.

اکنون، ما به کرم روی اسپرسو میپردازیم . شما در اینجا چند گزینه مختلف دارید. بعضی از افراد برای جلوگیری از عطر و طعم اسیدی آن ، کرم (فوم ) قهوه که مایل به زرد است را برمیدارند . با این حال، افراد دیگر ترجیح می دهند قبل از نوشیدن آن را به راحتی هم بزنند.

صحبت از هم زدن است، شما احتمالاً باید به هر حال این کار را انجام دهید. ذرات غلیظ تر، اغلب به پایین فرو می روند، و طعم های سبک تر و روشن تر به بالا می آیند. بنابراین، اگر یک فنجان اسپرسو متعادل تر می خواهید، کمی آن را هم بزنید.

اکنون وقت نوشیدن است! بزرگترین چیز این است که آن را مانند یک وعده الکل مصرف نکنید( همه را یکجا بالا نروید ). در عوض، این نوشیدنی را به آرامی میل کنید. به مشخصات طعم ، عطر آن توجه کنید و مطمئن شوید که واقعاً بیشترین استفاده را از این تجربه می کنید. مهمتر از همه، حتماً لذت ببرید.

تبدیل شدن به یک متخصص اسپرسو : 

اگر شما واقعاً به فرهنگ و عطر و طعم اسپرسو علاقه مند هستید، هیچ جایگزینی برای باریستا وجود ندارد که بداند چه کاری انجام می دهد. تهیه اسپرسو به همان اندازه که یک علم است، حتی با دستگاه هایی که می توانند به طور دقیق آب را با فشار به دانه ها قهوه وارد کنند، یک هنر است.

شما می توانید در خانه یک اسپرسوی عالی درست کنید، اما همیشه خوب است که بدانید هدف آن چیست. بنابراین باید از کافی شاپ محلی یا یک باریستای ماهر بازدید کنید تا تفاوتی که اسپرسو در کافی شاپ ها دارد را تجربه کنید .

جدا از شات مستقیم اسپرسو، تعدادی از سبک های قهوه هستند که به افزودن اسپرسو متکی هستند. بیشتر آنها نوشیدنی های ایتالیایی هستند. تعجب آور نیست زیرا اینجا محل تولد دستگاه اسپرسو است.

انواع شات اسپرسو :

علاوه بر پرتاب (شلیک) آب به شکل منظم به سمت دانه های قهوه، باریستاها در طول قرن بیستم روش های دیگری با کافئین بیشتر برای لذت بردن از اسپرسو ایجاد کردند .

 • Doppio (دابل ) : این نوشیدنی در واقع  دو انس از اسپرسو است، که حاوی 60 میلی لیتر اسپرسو است.
 • ریسترتو (Ristretto) : ریسترتو در واقع محدود شده اسپرسو می باشد، با این وجود از تمرکز طعمی بالاتری نسبت به آن برخوردار است. این اسپرسوی غلیظ با وزن کمی زیر یک اونس ساخته شده است.
 • اسپرسو لانگو (Lungo) : عبور حجم زیاد آب از پودر قهوه و هم چنین، هم نشینی زیاد آب و قهوه در زمان زیاد، دلایل تلخی و کافئین زیاد این نوشیدنی است . مانند Doppio است، این نوشیدنی حاوی دو اونس اسپرسو است. برخلافDoppio، دارای کافئین و تلخی بیشتر است.
 • Macchiato (ماکیاتو) : در منوی نوشیدنی‌های قهوه با شیر دسته بندی می‌شه. در کنار قهوه‌های لاته، کاپوچینو، کورتادو و … برای قهوه نوش‌ها این قهوه یادآور طعمی بین اسپرسو و کاپوچینو هستش. این نوشیدنی از اسپرسو سبک‌تر و از کاپوچینو سنگین‌تره.نسخه کلاسیک آن، دو اونس اسپرسو است که دارای یک فوم شیر است.
 • Café Noisette: ترکیب شده از دو اونس اسپرسو و یک اونس فوم شیر .

نوشیدنی های بر پایه اسپرسو :

خارج از انواع شات های اسپرسو، انواع نوشیدنی های آشنا و خلاق مبتنی بر اسپرسو نیز داریم که شامل :

 • کاپوچینو: این نوشیدنی دوست داشتنی تشکیل شده از دو اونس اسپرسو که با دو اونس شیر بخار داده شده یا فوم شیر داده شده تمام می شود.
 • کاپوچینو خشک : یکی از انواع کاپوچینوها، کاپوچینو خشک است که این نوشیدنی از ترکیب یک سوم فنجان اسپرسو با شیر بخار داده شده و فوم شیر تشکیل می شود. اما باید نسبت کف شیر به شیر بخار داده شده بیشتر باشد.
 • آمریکانو : هنوز هم مقدار مشخصی ندارد .
 • قهوه چکه ای : این نوشیدنی شامل دو اونس اسپرسو است که با سه اونس آب گرم مخلوط می شود.
 • Affogato: این قهوه بیشتر شبیه یک دسر است تا یک نوشیدنی صبحگاهی. با دو اونس اسپرسو و سه اونس بستنی وانیلی درست می شود .
 • Breve ( برو ) : ۱۵ میلی‌لیتر شیر بعلاوه ۱۵ میلی‌لیتر خامه که با هم بخار پز شده باشند (یا ۳۰ میلی لیتر نصف نصف) و بر روی یک شات اسپرسوی گرم (۳۰ میلی لیتر) ریخته شوند.
 • موکا: یک درمان عالی برای عاشقان شکلات، این نوشیدنی 60 میلی لیتر اسپرسو ، 50 میلی لیتر شکلات و 30 میلی لیتر شیر بخار داده شده است .
 • Café Con Hielo: این نسخه قهوه منجمد شده اسپرسو است. این فقط 50 میلی لیتر اسپرسو است که روی یخ سرو می شود.
 • Con Panna: مانند دسر است، con panna با دو اونس اسپرسو ساخته می شود که روی آن سه اونس خامه زده (فوم داده شده ) است.
 • فلت وایت : با دو اونس اسپرسو تا چهار اونس شیر بخار داده شده، اگر طرفدار طعم قوی قهوه نیستید ، این نوشیدنی کمی خوش طعم تر خواهد بود.
 • Latte (لاته ) : این نوشیدنی ترکیبی از دو اونس اسپرسو و ده اونس شیر بخارداده شده است.

کافی شاپ های زنجیره ای ممکن است نسخه های دیگری از این نوشیدنی های اسپرسو را به شما ارائه دهند، اما اینها روش های کلاسیک تجربه این قهوه خوشمزه هستند.

عشق خود را به قهوه اسپرسو تبدیل کنید :

هیچ چیز کاملاً شبیه یک سنت قهوه ای صد ساله نیست. اکنون شما تفاوت عمده قهوه و اسپرسو را می دانید ، شما آماده جستجو در انواع غنی و خارق العاده این قهوه  هستید.

بیرون بروید و پیشنهادات اسپرسوی محلی خود را جستجو کنید اگر خوش شانس باشید، یک بار اسپرسو به سبک ایتالیایی در نزدیکی خود پیدا خواهید کرد. اگر چیزی در این زمینه وجود ندارد ، شاید اکنون زمان شروع آزمایش است.

کافئینی باشید !    

منبع : www.roastycoffee.com 

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر