قهوه و سلامتی (بخش دوم)

مطالب عمومی قهوه 26 تیر 1398 26 تیر 1398


نوشیدن قهوه و سلامتی

در قسمت اول این سری از مقالات 13 خاصیت مهم قهوه برای سلامت را خدمتتان ارائه نمودیم.

در ادامه به فواید دیگری از این نوشیدنی مفید که در مطالعات معتبر علمی تایید شده اند اشاره می شود.

در حقیقت قهوه یک نوشیدنی واقعا سالم است وقتی که مصرف آن بر اساس الگوهای صحیح علمی باشد و افراط و تفریط در مصرف آن صورت نگیرد.

 

۱۴. قهوه می تواند به سفت شدن پوست کمک کند

با بالا رفتن سن، پوست شل می‌شود. ماسک‌های صورت زیادی در بازار عرضه شده‌اند تا در رفع این مشکل به شما کمک کنند، بسیاری از آن‌ها حاوی قهوه هستند.

به جای این‌ که یک ماسک حاوی قهوه بخرید، با استفاده از تفاله‌های قهوه و ترکیب آن با روغن زیتون یک ماسک تسکین دهنده درست کنید که حاوی کافئین است و به بهبود ظاهر پوستتان کمک می‌کند.

 

۱۵. قهوه موجب تسهیل فعالیت‌های فیزیکی می‌شود

آیا تا به حال برای‌تان پیش آمده است که وقتی کافئین مصرف کرده‌اید، بالا رفتن از پله‌های آپارتمان‌تان برای‌تان ساده‌تر باشد؟

تحقیقات نشان داده است قهوه می‌تواند حس تلاش مرتبط با فعالیت‌های فیزیکی را افزایش دهد و انجام فعالیت یا ورزش را ساده‌تر کند.

 

۱۶. قهوه می‌تواند به رشد مو کمک کند

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد کافئین می‌تواند، برای مردانی که طاسی با الگوی مردانه دارند، یک محرک بالقوه برای رشد مو باشد.

در واقع رشد فولیکول‌های مو که با کافئين تحت درمان قرار گرفته‌اند ۴۶ درصد افزایش یافته است و چرخه‌ عمر مو تا ۳۷ درصد بیشتر شد.

 

۱۷. قهوه میل به خوردن را کم میکند

وقتی همراه صبحانه‌تان قهوه می‌نوشید اشتهای‌تان کمتر می‌شود؟

کافئین موجود در قهوه اشتهای‌تان را سرکوب می‌کند، البته نه برای مدت طولانی، ولی تا مدتی احساس گرسنگی نخواهید داشت.

 

۱۸. DNA شما را تقویت می‌کند

یکی دیگر از خواص و فواید قهوه این است که DNA شما را تقویت می‌کند.

مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شد به این نتیجه دست یافت که قهوه به طرز قابل توجهی آسیب اکسیداتیو گلبول‌های سفید خون را کاهش می‌دهد، این آسیب‌های اکسیداتیو موجب جلوگیری از آسیب DNA شما می شود.

۱۹. به جلوگیری از سرطان سینه کمک می‌کند

تحقیقی که در ژورنال تحقیقات بالینی سرطان منتشر شد نشان می‌دهد آن دسته از بیماران مبتلا به سرطان سینه که با داروی تاموکسیفن تحت درمان بودند و حداقل دو فنجان قهوه در روز مصرف می‌کردند، ۵۰ درصد کمتر از بیمارانی که قهوه نمی‌نوشیدند به بروز مجدد سرطان گرفتار می‌شدند.

 

۲۰. ریسک ابتلا به MS را کاهش می‌دهد

نسبت به روزهایی که بیش از اندازه قهوه می‌خورید حس بد نداشته باشید. تحقیقی که در این زمینه انجام شده است نشان می‌دهد مصرف زیاد قهوه (منظور بیش از ۴ فنجان در روز است) می‌تواند خطر ابتلا به MS را کاهش دهد.

تصلب بافت چندگانه یا MS بیماری است که موجب می‌شود سیستم ایمنی بدن به پوشش محافظ عصب‌های مغز، نخاع و چشم‌ها حمله کند.

 

۲۱. نقرس را کاهش می‌دهد

نقرس نوعی آرتریت است که در نتیجه افزایش اسید اوریک در سیستم خونی فرد رخ می‌دهد. مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شد به این نتیجه رسید که مصرف قهوه می‌تواند ریسک ابتلا به نقرس را کاهش دهد.

 

۲۲. از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند

مسواک زدن تنها راه برای پیشگیری از کرم خوردگی دندان نیست.

با وجود این‌که مشخص شده است که قهوه موجب لک شدن دندان‌ها می شود، ولی این نتیجه نیز به دست آمده است که قهوه از دندان‌ها محافظت می‌کند.

نوشیدن قهوه می‌تواند از پوسیدگی و کرم خوردگی دندان جلوگیری کند، ولی یک نکته وجود دارد، باید قهوه را تلخ بنوشید. زیرا افزودن شکر به قهوه، لبخندتان را از بین می‌برد.

 

۲۳. از بیماری لثه جلوگیری می‌کند

قهوه نه تنها به پیشگیری از پوسیدگی دندان و فساد دندان کمک می‌کند، بلکه طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در این زمینه انجام شد قهوه می‌تواند برای لثه نیز مفید باشد.

قهوه به پیشگیری از التهاب‌های عفونی جدی لثه کمک می‌کند.

بیماری لثه می‌تواند به از دست دادن دندان و دیگر مشکلات سلامتی منجر شود.

۲۴. به بهبود زمان واکنش‌تان کمک می‌کند

اخیرا احساس می‌کنید واکنش‌تان کند شده است؟

برای این‌که به حالت معمول باز گردید باید مقداری قهوه بنوشید.

مطالعه انجام شده توسط جامعه‌ی رادیولوژی آمریکای شمالی به این نتیجه دست یافت که تنها نوشیدن چند فنجان قهوه می‌تواند زمان واکنش‌تان را بهبود ببخشد.

 

  

282 بازدید کل ، 2 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر