چرا قهوه دون کورتز (Don Cortez) ؟

برندهای قهوه 15 تیر 1398 23 تیر 1398


چرا قهوه دون کورتز (Don Cortez)؟

این برند ایتالیایی و مشهور قهوه حاصل و نتیجه تحقیقات گسترده کاشت و داشت و برداشت یکی از بهترین قهوه های دنیاست که با آزمایشات دقیق در برشته کاری، ترکیب و ترکیب بندی دانه ها فراهم شده است.

این محصول تحت نام تجاری  Don Cortez به شما ارائه و فروخته میشود. شرکت ما این ترکیبات پرطرفدار و اصلاح شده را برای رضایت شما از یک طعم بیاد ماندنی به شما عرضه می دارد .

عطرهای قهوه دون کورتز (Don Cortez) مجموعه ای  کامل و معطر است که در کام و یاد شما به یادگار خواهد ماند.

چرا قهوه دون کورتز (Don Cortez) ؟

طعم نرم و مخملی قهوه را با دون کورتز (Don Cortez) بیشتر و راحت تر احساس خواهید کرد.

قهوه دون کورتز (Don Cortez) مخلوط منتخب از ترکیب دانه های متفاوت و مختلف قهوه عربیکا و روبوستاست که درختان آن در ارتفاعات بالا رشد می کنند. دانه های قهوه با استفاده از روش مرطوب مورد پردازش و انتخاب قرار میگردند.

قهوه دون کورتز (Don Cortez) در بسته بندی های زیر عرضه میگردد :

  1. مخلوط سیاه
  2. مخلوط قرمز
  3. مخلوط سفید
  4. مخلوط طلایی
  5. مخلوط کافئین

برای آشنایی بیشتر با محصولات قهوه دون کورتز (Don Cortez) می توانید بروشور زیر را مطالعه فرمایید، این بروشور توسط شرکت مربوطه تهیه و ارائه گردیده و شما می توانید با جزئیات بیشتری از این برند آشنایی پیدا کنید :

دانلود کاتالوگ قهوه دون کورتز

 

نحوه تهیه قهوه دون کورتز (Don Cortez)

دانه های قهوه در واقع دانه های میوه گیلاس مانندی میباشد که از خانواده  Coffee Cherriesمی باشد. این میوه هنگامی که میرسد قرمز رنگ میگردد.

گیاه قهوه را در نواحی گرمسیر می کارند. قهوه در ابتدا به شکل بته یا درختچه کوتاه و نیرومندی است که قادر میباشد به راحتی تا ارتفاع سه الی سه و نیم متری رشد نماید. این گیاه در برابر هرس کردن های شدید هم از خود مقاومت نشان می دهد.

اما نمی تواند در برف و یخ زمستان دوام آورد. بهترین آب و هوا برای رشد گیاه قهوه، آب و هوای گرم می باشد. برای محصول دهی مناسب قهوه (17 تن قهوه در هر هکتار)، آبیاری کافی و کود مناسب، لازم به نظر میرسد.

 

به احتمال زیاد قهوه اولین بار در کشور اتیوپی مورد استفاده قرار گرفت . البته برخی کشور یمن را منشا تولید قهوه می دانند. این دانه اولین بار در قرن 13، در جهان عرب شهرت یافت و شهرت آن هم بیشتر به این دلیل بود که دین اسلام که ابتدا در جهان عرب گسترش یافت، نوشیدنی های الکلی را حرام بشمار می آورد و نوشیدنی قهوه به عنوان جایگزینی برای نوشیدنی های الکلی استفاده می شد.

پس از آغاز قرن 17، گیاه قهوه که با قاچاق دانه های بسیار حاصلخیز به کشور هند راه یافته بود، در این کشور هم پرورش یافت. تقریباً در سال 1650 میلادی، قهوه به کشور انگلستان وارد میشد و کافی شاپ ها در شهرهای آکسفورد و لندن تاسیس شدند.

کشت گیاه قهوه در کشور انگلستان از همان زمان آغاز گردید، اما آفت ها و شرایط نامناسب جوی، گیاهان قهوه را نابود نمود و انگلیسی ها مجبور شدند به جای کشت قهوه، به کشت چای روی بیاورند.

تا قبل از آغاز قرن 18، استفاده از نوشیدنی قهوه در سراسر اروپا رایج شده بود. کشورهای اروپایی این گیاه را به مناطق گرمسیر معرفی کردند تا این کشورها نسبت به کشت و تولید انبوه گیاه قهوه اقدام نمایند.

امروزه بزرگترین کشورهای تولید کننده قهوه عبارتند از : پورتو ریکو،  برزیل ، کلمبیا، ویتنام ، اندونزی ، مکزیک و هند.

البته در هفتاد کشور دیگر هم قهوه تولید می شود، ولی میزان تولید آن کشورها کمتر است. بزرگترین وارد کنندکان قهوه، ایالات متحده آمریکا، آلمان، ژاپن، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا می باشند.

بیشترین میزان مصرف سرانه قهوه در کشورهای فنلاند (11 کیلوگرم)، دانمارک (9.7 کیلو گرم)، نروژ (9.5 کیلوگرم)، سوئد (8.6 کیلوگرم) و استرالیا (7.8 کیلوگرم) مشاهده شده است. ایالات متحده آمریکا با اینکه بزرگترین وارد کننده قهوه است، اما مصرف سرانه آن تنها 4.1 کیلوگرم می باشد.

فرآوری دانه های قهوه

روند فراوری دانه های قهوه به دو شیوه تَر و خُشک انجام میپذیرد :

1 ـ روش تَر :

مغز میوه قهوه پس از ۲۴ ساعت از چیدن از دانه های آن جدا میگردد. سپس دانه ها به مدت ۱۲ الی ۲۸ ساعت درون تانک تخمیر ریخته شده که در این مدت آنزیم های طبیعی لایه ای که دانه ها را احاطه کرده را سُست کرده و از دانه ها جدا میگردد.

سپس دانه ها در معرض آفتاب قرار داده شده و یا درون خشک کُن های صنعتی ریخته شده تا خشک گردند. بعد از آن دانه های قهوه بر اساس اندازه و جِرمشان درجه بندی و جدا میشوند.

2 ـ روش خُشک :

میوه قهوه را پس از چیدن روی سطح زمین پخش میکنند تا زیر آفتاب خشک گردد سپس در فواصل معین آن را زیرو رو می کنند. تا ۷ الی ۱۰ روز. تا زمانی که رطوبت آنها به ۱۱ درصد کاهش یابد. در این زمان پوسته خارجی میوه قهوه، قهوه ای رنگ میگردد.

انواع دانه های قهوه

قهوه به طور کلی دارای سه نوع مختلف است.

 1. قهوه لیبریکا (Liberica) که به صورت محدود تولید میشود
 2. قهوه عربیکا (Arabica)
 3. قهوه روبوستا (Robusta) که بیشتر تولید میشوند.

چرا قهوه دون کورتز (Don Cortez) ؟

قهوه لیبریکا :

در پاسخ به سئوال چرا قهوه دون کورتز از دیدگاه جغرافیایی باید گفت این قهوه در غرب آفریقا و در کشور لیبریا کشت میشود و درخت آن دارای تنه قدرتمندی است که ارتفاع آن به ۱۸ متر هم میرسد. طعم قهوه لیبریکا شبیه به قهوه روبوستا (Robusta) است اما طرفدار زیادی ندارد.

قهوه عربیکا (Arabica):

نوعی از قهوه است که در ارتفاعات جنوب غربی کشور اتیوپی کشت میشود. قهوه عربیکا (Arabica) به درختچه قهوه عربستان مشهور است و اعتقاد مردم بر این است که قهوه عربیکا (Arabica) اولین بار در عربستان کِشت شده است و شواهد معتبر نشان میدهند که اولین بار این نوع قهوه در اواسط قرن ۱۵ در صومعه صوفی مسلمان در کشور یمن نوشیده شده است.

گیاه عربیکا (Arabica) دانه هایی صاف دارد و از نظر اندازه از گیاه روبوستا (Robusta)   بزرگتر و از گیاه لیبریکا کوچکتر است. قهوه عربیکا (Arabica) عطر و طعم فوق العاده ای دارد و نسبت به گونه های دیگر قهوه از کافئین کمتری برخوردار است.

قهوه عربیکا (Arabica) قیمت بالاتری نسبت به قهوه روبوستا (Robusta) دارد و دلیل آن حساس بودن گیاه عربیکا (Arabica) و آسیب پذیری آن در برابر آفت ها میباشد.

قهوه روبوستا :

گیاه روبوستا (Robusta) بوته هایی تنومند دارد که ارتفاع آن ها به ۱۰ متر هم می رسد و در کشور ویتنام  کشت میشود و در مناطق کم ارتفاع میروید و دانه های گیاه روبوستا (Robusta)   به شکل بیضی و کوچکتر از عربیکا (Arabica) هستند.

دانه های قهوه روبوستا (Robusta) عطر چندانی ندارند بر خلاف قهوه عربیکا (Arabica)، اما از میزان زیادی کافئین برخوردارند و طعم تلخی دارند. از قهوه روبوستا (Robusta) برای تهیه قهوه فوری  استفاده میکنند و همچنین دانه های قهوه روبوستا (Robusta) را برای تهیه اسپرسوی غلیظ ایتالیایی   استفاده میکنند.

قهوه بصورت خام صادر میگردد که به قهوه سبز (Green Coffee) مشهور میباشد. اما طعم واقعی قهوه زمان بو دادن (Roasting)  نمایان میگردد.

دانه های قهوه درون چِلیک های چرخنده ریخته میشود و در درجه حرارت ۲۸۸ درجه سانتی گراد حرارت میبینند. پس از ۸ دقیقه حرارت دادن دانه های قوه شروع به ترکیدن میکنند (مانند ذرت بو داده) و اندازه آنها به ۲ برابر اندازه اولیشان افزایش می یابد.

سـپـس روغن آنها خارج شــده و قهوه ای رنگ میگردند. روغن دانه های قهوه، Coffee Essence یا Cafeol  نام دارد. در واقع میزان بو دادن قهوه تعیین کننده طعم و رنگ قهوه است.

مدت زمان بو دادن :

در پاسخ به سئوال چرا قهوه دون کورتز از دیدگاه رست می توان به پارامترهای زیر اشاره کرد:

 • 7 دقیقه : بو دادن ملایم (American Roast)
 • 9 الی ۱۱ دقیقه : بو دادن متوسط (Full City Roast)
 • ۱۲ الی ۱۳ دقیقه : بو دادن تا حد تیره (French Roast)
 • ۱۴ دقیقه : تیره ترین حالت (Espresso Roast)

درجه بندی دقیق تر بو دادگی قهوه :

Cinnamon : یا همان دارچینی، رنگ دانه ها قهوه ای روشن بوده، سطح آنها خشک میباشد و طعم ترش دارند.

Light City : قهوه ای روشن متوسط که بیشتر در آمریکا مصرف میگردد.

City Medium : قهوه ای متوسط که بیشتر در آمریکا و کانادا مصرف میشود.

Full City : قهوه ای تیره متوسط، سطح آن اندکی روغنی است، طعم تلخ و شیرین.

French : سطح براق و روغنی، ترشی اندک و قهوه ای تیره، طعم تلخ و شیرین.

Espresso : قهوه ای تیره، سطح روغنی، طعم کاراملی و بدون ترشی.

Italian = Dark French : بسیار درخشنده و روغنی، ترشی بسیار اندک، قهوه ای خیلی تیره.

Spanish : سیاه رنگ، طعم زغالی، بسیار روغنی.

انواع پودر قهوه

در پاسخ به سئوال چرا قهوه دون کورتز از دیدگاه اندازه و حجم باید گفت بطور کلی از نظر میزان درشتی دانه های قهوه آسیاب شده، 3 دسته کلی پودر قهوه وجود دارد :

1 ـ پودر قهوه ترک:

در این حالت دانه های قهوه به بیشترین حد ممکن آسیاب میشوند (مانند آرد) و از آن انواع قهوه های ترک (Turkish Coffee)  و ارمنی (Armenian Coffee) تهیه میگردد.

بهتر است این قهوه را در ظروف مسی مخصوص (چِزوه – cezve) دم نمود ولی در هر ظرف دیگری هم میتوان اقدام به دم کردن آن نمود.

2 ـ پودر قهوه اسپرسو:

میزان آسیاب شدن دانه های قهوه از پودر قهوه ترک  کمی کمتر بوده و دانه های آسیاب شده قهوه درشت میباشند بطوریکه تا حدودی دانه های آسیاب شده با انگشتان دست قابل لمس و تشخیص هستند.

این نوع قهوه را باید در ظروف مخصوص اسپرسوساز روگازی (Stove-Top)  و یا دستگاه اسپرسوساز برقی تهیه نمود.

3 ـ پودر قهوه فرانسوی:

این نوع پودر قهوه از پودر قهوه اسپرسو  درشت تر بوده و با چشم نیز به راحتی میتوان دانه های آسیاب شده را ملاحظه نمود.

این قهوه را میتوان در ظروف مخصوص فیلتر دار مانند لیوان های فرنچ پرس  (French Press =Coffee Press =Press Pot =Coffee Plunger =Cafeteria =Cafetiere ) و یا دستگاه های برقی فیلتردار، تهیه نمود.

 

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php72) in Unknown on line 0