چگونگی کار با قهوه ساز Chemex

مقالات 2 آذر 1399 9 آذر 1399


چگونگی کار با قهوه ساز Chemex ، قهوه ساز Chemex یک روش دم کردن قهوه به صورت کلاسیک است و یکی از روشهای دیرینه مورد علاقه Sprudge است که برای تهیه قهوه دم کرده در خانه بسیار مناسب است. در دهه 1940 اختراع شده است و در حال حاضر در غرب ماساچوست (Massachusetts) تولید می شود، وسایلی که برای تهیه دم کردن قهوه با Chemex احتیاج دارید بسیار ساده است. تمام آنچه شما نیاز دارید یک Chemex، وچند تا فیلتر کاغذی مخصوص chemex، یک ترازو، یک کتری و یک قهوه خوشمزه است.

در این مقاله روش دم کرده قهوه امتحان شده و ما را در درست کردن یک فنجان قهوه خوشمزه کمک میکند.

چگونگی کار با قهوه ساز Chemex

آنچه شما نیاز دارید :

  • قهوه ساز 6 فنجانی Chemex
  •  فیلترهای قهوه Chemex
  •  قهوه آسیاب شده
  •  آب گرم
  •  فنجان

آنچه که شما باید داشته باشید :

  • آسیاب قهوه
  • کتری آب گرم
  • ترازو
  •  دماسنج
  • زمان سنج

دستور تهیه دم کردن قهوه به وسیله قهوه ساز چمکس :

40 گرم قهوه آسیاب شده (متوسط ،درشت)

640 میلی لیتر آب گرم (205 درجه فارنهایت)

80 میلی لیتر آب گرم اضافه کنید و بگذارید در 30 ثانیه بشکفت ( آزاد شدن گازکربنیک به‌صورت حباب براثر تماس آب با قهوۀ تازه‌آسیا شده ) شود.

بعد از سی ثانیه، به آرامی 150-200 میلی لیتر آب اضافه کنید. با شروع ریزش آب، بقیه آبررا به آرامی به دم کرده  اضافه کنید تا 640 میلی لیتر در 3 دقیقه به اتمام برسد.

حدود یک دقیقه دیگر اجازه دهید آب آن پایین بیاید.

گام اول :

چگونگی کار با قهوه ساز Chemex

40 گرم قهوه را اندازه گیری کرده و آب گرم خود را با دمای 205ºF / 96ºC آماده کنید . هنگامی که آب شما به درجه حرارت تعیین شده رسید، فیلتر کاغذ را در Chemex قرار دهید، در حالی که طرف سه لایه آن در جلو آن قرار دارد.

گام دوم :

چگونگی کار با قهوه ساز Chemex

مقدار کافی آب گرم را از طریق فیلتر بریزید تا هم فیلتر کاغذ شسته شود و هم ظرف را از قبل گرم کرده اید. آب گرم را از پشت Chemex بریزید.

گام سوم :

چگونگی کار با قهوه ساز Chemex

قهوه را آسیاب کرده و درون فیلتر قرار دهید. ما دوست داریم که با قاشق یا انگشت خود در بستر قهوه یک فرورفتگی ایجاد کنیم تا جریان آب را متمرکز کنیم تا تمام قهوه را اشباع کند (باید تمام پودرهای قهوه خیس شوند ). قهوه خود را روی ترازو بگذارید و آن را اندازه گیری کنید. از این قسمت به بعد باید از زمان سنج استفاده کرد .

گام چهارم :

چگونگی کار با قهوه ساز Chemex

حدود 80 گرم آب بر روی مخزن ریخته و تایمر را شروع کنید. برای مخلوط کردن آب با قهوه از یک قاشق یا چوب استفاده کنید، مراقب باشید که فیلتر کاغذی را پاره نکنید.

گام پنچم :

چگونگی کار با قهوه ساز Chemex

پس از گذشت 00:30 (30 ثانیه) ، 150-200 گرم دیگر آب گرم را اضافه کنید، قهوه را با جریان آب به طور مساوی پخش کنید. اجازه دهید سطح آب کمی پایین بیاید، اما باید همیشه بستر قهوه را زیر آب نگه دارید. به تدریج آب اضافه کنید هدف شما باید این باشد که در زمان  03:00 دقیقه  640 گرم آب را به اتمام برسانید. مایع باید تا 01:00تا 01:30 دقیقه طول بکشد تا تخلیه شود. سعی کنید برای سازگاری با سیستم خود از زمان سنج استفاده کنید.

نکات مهم و جالب :

اگر خیلی با خشنود آب را برروی قهوه بریزید ممکن است باعث شود تمامیه پودر قهوه ها به سمت مرکز فیلتر جمع و تلمبار بشود . در حالیکه باعث کم شدن جریان میشود. سعی کنید ریختن آب را بیشتر در مرکز قیف متمرکز کنید، یا اینکه آب را در قسمت بزرگ بریزید و سعی کنید قهوه را خفه کنید . بازهم میگوییم که روش های مختلفی وجود دارد که باید آنها را آزمایش کنید و مراحل پیموده شده شما ممکن است متفاوت باشد!

نکاتی در مورد راهنمای تهیه قهوه در قهوه ساز Chemex :

از نسبت دم 16: 1 وزنی استفاده می کنند ، یعنی برای هر 16 گرم آب مصرفی ، 1 گرم قهوه استفاده می شود. این کمی سخاوتمندانه تر از استاندارد 60 گرم در لیتر توصیه شده توسط SCA است ، به عنوان 1000/16 = 62.5 گرم

اندازه قهوه آسیای شده یک مسئله ای است مانند زمین بازی شنی ، اندازه گرفتن ذرات آسیاب شده تقریبا غیر ممکن است چونکه تنظیمات آسیاب ها به صورت جهانی ترجمه نمیشوند در نهایت تجربه میتواند بهترین اندازه آسیاب را برای هر روش دم کردن قهوه مشخص کند. ما ترجیحا میگوییم که 30 ثانیه شکوفا شود( این کار اجازه می‌دهد گازهایی که در حین برشته کاری شدن در دانه ایجاد شده اند خارج شود.) البته اگر قهوه شما تازه باشد کمی بیشتر زمان میبرد .

عیب یابی :

میزان تأثیر عصاره های قهوه توسط مجموعه ای از متغیرها: سطح ، دمای آب ، هم زدن ، میزان جریان و غیره بستگی دارد. هنگامی که به ثبات ، اعتماد به نفس و اطمینان مداوم رسیدید ، سعی کنید متغیرها را کمی دستکاری کنید: ریزتر آسیاب کنید و از آب کمی خنک تر استفاده کنید . این عمل متعادل سازی تضمین می کند که هیچ روش درستی برای انجام هر کاری وجود ندارد … اما مهمتر اینکه ، از سلیقه خود برای راهنمایی استفاده کنید.

به طور کلی ، اگر یک قهوه با طعم های گیاهی ، ترش و فاقد شیرینی باشد ، به اندازه کافی استخراج نشده است. موثرترین راه برای اصلاح این مسئله این است که قهوه ها را ریزتر آسیاب کنید و بقیه موارد به همان صورت باقی بمانند. اگر طعم قهوه دمی شما تلخ ، تند و زننده باشد ، بیش از حد قهوه را استخراج کردید: دفعه بعدی ، سعی کنید قهوه خود را درشت تر آسیاب کنید.

منبع : sprudge.com

بدون برچسب

16 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر