چگونگی کار با قهوه ساز Hario V60

مقالات 1 آذر 1399 9 آذر 1399


چگونگی کار با قهوه ساز Hario V60  ، دستگاه قهوه ساز Hario V60 یکی از رایج‌ترین روش‌های دم کردن قهوه است که مورد پسند Sprudge است و برای تهیه یک قهوه دم کرده در خانه بسیار مناسب است. V60 در سال 2004 در ژاپن توسط هاریو اختراع شد . این اسم از شکل V و زاویه 60 درجه ناشی گرفته است . این قهوه ساز در مدل های سرامیکی، پلاستیکی، شیشه ای و استیل طراحی و تولید شده است . و مدل سرامیکی این قهوه ساز مورد پسند شخصی ما است (که در این مقاله به آن پرداختیم) .

در این مقاله روش دم کرده امتحان شده و در نهایت به ما یک فنجان قهوه خوشمزه ارائه می دهد.

چگونگی کار با قهوه ساز Hario V60

آنچه شما نیاز دارید :

 • قهوه ساز هاریو V60
 • فیلتر قهوه هاریو
 •  قهوه آسیاب شده
 •  آب گرم
 •  مخزن
 •  فنجان

آنچه که شما باید داشته باشید :

 •  آسیاب قهوه
 • کتری آب گرم
 • ترازو
 • دماسنج
 • زمان سنج (کرونومتر)

دستور العمل تهیه قهوه دم کرده با قهوه ساز  Hario V60 :

40 گرم قهوه آسیاب شده (سایز قهوه های آسیاب شده متوسط است )

640 میلی لیتر آب گرم (با دمای 205 درجه فارنهایت)

80 میلی لیتر آب گرم اضافه کنید و بگذارید در 30 ثانیه بشکفت ( آزاد شدن گازکربنیک به‌صورت حباب براثر تماس آب با قهوۀ تازه‌آسیا شده ) شود.

بعد از سی ثانیه، به آرامی آب باقیمانده را اضافه کنید تا در دقایق 2:30 دقیقه به 640 میلی لیتر برسید.

اجازه دهید آب به مدت سی ثانیه پایین بیاید.

گام اول :

چگونگی کار با قهوه ساز Hario V60

40 گرم قهوه را اندازه گیری کرده و آب گرم خود را آماده کنید با دمای 205ºF / 96ºC .

گام دوم :

چگونگی کار با قهوه ساز Hario V60

هنگامی که آب شما به درجه حرارت تعیین شده رسید، فیلتر V60 را در جای خود قرار دهید. قیف را در بالای مخزن قرار دهید. مقدار کافی آب گرم را از طریق فیلتر بریزید تا هم فیلتر کاغذ شسته شود و هم قیف را از قبل گرم کنید. یک فیلتر سرامیکی برای گرم شدن نیاز به مقداری آب دارد .در غیر این قهوه دم کرده شما را خراب میکند . از طرف دیگر، فیلترهای پلاستیکی عایق های عالی هستند اما آنقدر گرم نمی شوند پس بهترین گزینه فیلتر کاغذی است.

گام سوم :

چگونگی کار با قهوه ساز Hario V60

قهوه را آسیاب کرده و درون فیلتر قرار دهید. ما دوست داریم که با قاشق یا انگشت خود در بستر قهوه یک فرورفتگی ایجاد کنیم تا جریان آب را متمرکز کنیم تا تمام قهوه را اشباع کند (باید تمام پودرهای قهوه خیس شوند ). قهوه خود را روی ترازو بگذارید و آن را اندازه گیری کنید. از این قسمت باید از زمان سنج استفاده کرد .

گام چهارم : 

چگونگی کار با قهوه ساز Hario V60

حدود 80 گرم آب را اندازه گیری کرده و در مخزن ریخته و زمان سنج را شروع کنید. از یک قاشق یا یک چوب برای مخلوط کردن قهوه استفاده کنید، مراقب باشید که فیلتر کاغذی پاره و جابه جا نشود .

گام پنچم :

چگونگی کار با قهوه ساز Hario V60

بعد از گذشت 30 ثانیه آب را با جریان ملایم در مرکز پودر قهوه ریخته و از قدرت جریان آب استفاده کنید تا پودر قهوه را به صورت یکنواخت و با یک حرکت مارپیچی به بیرون پخش کنید. مراقب باشید چون فقط میخواهید پودر قهوه را به بیرون پخش کنید . نه اینکه درونش را سوراخ ایجاد کنید . و با یک جریان ثابت به صورت مارپیچی به سمت مرکز برگردید . هدف شما ازاین کار این است که بتوانید با جریان آب تقریبا یک دایره به اندازه یک سکه درست کنید اما در حقیقت آب را مستقیما در مرکز پودرهای قهوه نریزید . این حرکت دایره ای با یک جریان ثابت باعث میشود که دانه های قهوه به صورت مساوی پخش شوند. زمان بندی شما باید طوری باشد که 640 میلی لیتر آب را در 2:30 دقیقه بریزید. زمانی که آب به اتمام رسید با یک قاشق به آرامی قهوه را در قیف هم بزنید و لبه های فیلتر را بسابید. این کار را به آرامی انجام دهید اما از دادن جهت به مایع نترسید . و این چکیدن باید در حدود 30 ثانیه به اتمام برسد.

چگونگی کار با قهوه ساز Hario V60

نکات مهم :

V60 یک روش دم کرده قهوه است که از استفاده کتری مخصوص ریختن سود زیادی می برد . V60 هم مانند Chemex قیف مانند است اما در فیلترهای کاغذیشان تفاوتی وجود دارد که از کناره های دیواره آویزان است . نه، لبه های گرد یک گرداب درون قیف ایجاد نمیکنند بلکه آنها مسیرهایی برای مایع ایجاد میکنند که بتواند داخل فیلتر حرکت بکند و از همه نقاط فیلتر بتواند خارج شود . بخاطر اینکه میزان جریان درون V60 تقریبا بدون محدودیت است هدف شما این باشد که قهوه را به صورت متوسط آسیاب کنید مانند ماسه دریا .

اما اگر شما متوجه این قضیه هستید V60 خیلی عالی است ولی مشکل پایبندی دارید و نمیخواهید از کتری های پور اور (کتری های پور اور با طراحی دهانه خروجی بلند و نوک تیز به همراه دسته کاملا راحت بهترین انتخاب برای دم آوری قهوه می باشد.)استفاده کنید. شما میتوانید با یک کتری ساده کار کنید.به جای اینکه یک جریان ثابت داشته باشید، سعی کنید جریانتان را تقسیم کنید (بعد از جوش اولیه اش ) به دو قسمت تقسیم کنید. و بین دو نوبت آب ریختن مواد را کمی همزده تا مطمئن شوید همه قهوه های آسیاب شده آغشته به آب شوند. مراحل پیموده شده شما ممکن است متفاوت باشد!

V60 میتواند به خوبی با اندازه بسته های مختلف سازگاری داشته باشد. ما به طور مثال از یک V60 01 استفاده کردیم تا بتوانیم یک قهوه 75 میلی لیتری را درست کنیم و از یک V60 03 استفاده کردیم تا بتوانیم به میزان 1/2 لیتر قهوه درست کنیم . شما برای 640 میلی لیتر یا 40 گرم قهوه بهتر است از سایز V60 02 استفاده کنید .

نکاتی در مورد راهنمای تهیه قهوه در قهوه ساز Hario V60 :

از نسبت دم 16: 1 وزنی استفاده می کنند ، یعنی برای هر 16 گرم آب مصرفی ، 1 گرم قهوه استفاده می شود. این کمی سخاوتمندانه تر از استاندارد 60 گرم در لیتر توصیه شده توسط SCA است ، به عنوان 1000/16 = 62.5 گرم

اندازه قهوه آسیای شده یک مسئله ای است مانند زمین بازی شنی ، اندازه گرفتن ذرات آسیاب شده تقریبا غیر ممکن است چونکه تنظیمات آسیاب ها به صورت جهانی ترجمه نمیشوند در نهایت تجربه میتواند بهترین اندازه آسیاب را برای هر روش دم کردن قهوه مشخص کند. ما ترجیحا میگوییم که 30 ثانیه شکوفا شود( این کار اجازه می‌دهد گازهایی که در حین برشته کاری شدن در دانه ایجاد شده اند خارج شود.) البته اگر قهوه شما تازه باشد کمی بیشتر زمان میبرد .

عیب یابی :

میزان تأثیر عصاره های قهوه توسط مجموعه ای از متغیرها: سطح ، دمای آب ، هم زدن ، میزان جریان و غیره بستگی دارد. هنگامی که به ثبات ، اعتماد به نفس و اطمینان مداوم رسیدید ، سعی کنید متغیرها را کمی دستکاری کنید: ریزتر آسیاب کنید و از آب کمی خنک تر استفاده کنید . این عمل متعادل سازی تضمین می کند که هیچ روش درستی برای انجام هر کاری وجود ندارد … اما مهمتر اینکه ، از سلیقه خود برای راهنمایی استفاده کنید.

به طور کلی ، اگر یک قهوه با طعم های گیاهی ، ترش و فاقد شیرینی باشد ، به اندازه کافی استخراج نشده است. موثرترین راه برای اصلاح این مسئله این است که قهوه ها را ریزتر آسیاب کنید و بقیه موارد به همان صورت باقی بمانند. اگر طعم قهوه دمی شما تلخ ، تند و زننده باشد ، بیش از حد قهوه را استخراج کردید: دفعه بعدی ، سعی کنید قهوه خود را درشت تر آسیاب کنید.

برای مشاهده فیلم،  چگونگی کار با قهوه ساز Hario V60 برروی همین لینک کلیک کنید .

منبع : sprudge.com

بدون برچسب

11 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر